Skip to content

76 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block11303
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,000
63%
Improvement Value:$356,000
37%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295-8.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890