Skip to content

22 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block9704
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
34%
Improvement Value:$537,000
66%
Total Assessment$808,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,043-0.6%
2024$18,156+40.1%
2023$12,960-0.4%
2022$13,009+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 940Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 8924, Page 959Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5491, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1902