Skip to content

220.5 Third StreetJersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block11302
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
44%
Improvement Value:$702,700
56%
Total Assessment$1,253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,995-0.6%
2024$28,171+40.1%
2023$20,109-0.4%
2022$20,185+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 8968, Page 68Recorded4/16/2014

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3340, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1870