Skip to content

244 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block14103
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-BD-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,200
45%
Improvement Value:$836,000
55%
Total Assessment$1,520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,946-0.6%
2024$34,159+40.1%
2023$24,384-0.4%
2022$24,475+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5673, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1862