Skip to content

218 Fifth St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,197,000
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block11304
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
72%
Improvement Value:$266,000
28%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,197,000
Sq Ft2,136DeedBook 9655, Page 528Recorded4/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1880