Skip to content

473 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block10104
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$779,000
55%
Improvement Value:$637,900
45%
Total Assessment$1,416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,639-0.6%
2024$31,838+40.1%
2023$22,727-0.4%
2022$22,812+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000

Property Built

Built

Year Built: 1976