Skip to content

118 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 11, 1994

Property Information

Block11305
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,500
35%
Improvement Value:$874,200
65%
Total Assessment$1,339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,916-0.6%
2024$30,103+40.1%
2023$21,489-0.4%
2022$21,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4704, Page 274