Skip to content

200 Sixth St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block11305
Lot25
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$452,000
82%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,326-0.6%
2024$12,403+40.1%
2023$8,854-0.4%
2022$8,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9242, Page 732Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8766, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1880