Skip to content

13 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2022

Property Information

Block11401
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,539
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
46%
Improvement Value:$887,300
54%
Total Assessment$1,647,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,784-0.6%
2024$37,015+33.8%
2023$27,655-0.4%
2022$27,758+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900