Skip to content

242 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block11401
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,300
25%
Improvement Value:$632,900
75%
Total Assessment$846,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,896-0.6%
2024$19,014+40.1%
2023$13,573-0.4%
2022$13,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9269, Page 531Recorded12/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1885