Skip to content

245 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block11402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,000
54%
Improvement Value:$505,200
46%
Total Assessment$1,099,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,545-0.6%
2024$24,699+40.1%
2023$17,631-0.4%
2022$17,697+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5040, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1887