Skip to content

247 Second St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 9, 2009

Property Information

Block11402
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-3UCONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,138
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$598,300
86%
Total Assessment$698,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,593-0.6%
2024$15,691+40.1%
2023$11,201-0.4%
2022$11,243+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8646, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1880