Skip to content

150 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block11404
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2-5S-B-C-16U

Assessment

Land Value:$784,800
26%
Improvement Value:$2,223,000
74%
Total Assessment$3,007,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,164-0.6%
2024$67,585+40.1%
2023$48,245-0.4%
2022$48,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3693, Page 311