Skip to content

227 Bay St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block11404
Lot5
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building ClassC0803
Description4S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage803
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,300
84%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941-0.6%
2024$14,028+40.1%
2023$10,014-0.4%
2022$10,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft803DeedBook 9847, Page 890Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 9246, Page 253Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9246, Page 253

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7389, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1900