Skip to content

227 Bay St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block11404
Lot5
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building ClassC0910
Description4S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage910
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$586,200
85%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,323-0.6%
2024$15,419+40.1%
2023$11,007-0.4%
2022$11,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$688,000
Sq Ft910DeedBook 9697, Page 204Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$570,500

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 9403, Page 777Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7435, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1900