Skip to content

325 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 25, 1994

Property Information

Block11405
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-&B-C-H

Assessment

Land Value:$247,800
24%
Improvement Value:$799,500
76%
Total Assessment$1,047,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,386-0.6%
2024$23,533+40.1%
2023$16,799-0.4%
2022$16,862+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4731, Page 336