Skip to content

455 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block9705
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,800
32%
Improvement Value:$539,300
68%
Total Assessment$793,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,710-0.6%
2024$17,821+40.1%
2023$12,721-0.4%
2022$12,769+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 9727, Page 840Recorded2/15/2023