Skip to content

16 Laurel CourtJersey City, NJ 07302

Built 1975

Last Sale Price
$29,990
Last Sale Date
Oct 5, 1977

Property Information

Block11501
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,400
69%
Improvement Value:$269,700
31%
Total Assessment$870,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,429-0.6%
2024$19,551+40.1%
2023$13,956-0.4%
2022$14,009+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 3245, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1975