Skip to content

6 Laurel CourtJersey City, NJ 07302

Built 1977

Last Sale Price
$29,990
Last Sale Date
Dec 16, 1977

Property Information

Block11501
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,600
70%
Improvement Value:$265,000
30%
Total Assessment$880,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,664-0.6%
2024$19,787+40.1%
2023$14,125-0.4%
2022$14,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 3244, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1977