Skip to content

43 Provost St.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07302

Built 2023

Last Sale Price
$693,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block11502
Lot6
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-84U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
10%
Improvement Value:$564,700
90%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+26.2%
2024$11,134
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$693,000
Sq Ft690DeedBook 9836, Page 316Recorded7/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$7,000,000
DeedBook 9476, Page 509