Skip to content

311 Washington St.(Unit C9014)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block11612
Lot2
QualifierC9014
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description14S-B-68U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,025
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
7%
Improvement Value:$1,288,700
93%
Total Assessment$1,388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,010-0.6%
2024$31,204+19.6%
2023$26,097-0.4%
2022$26,195+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,025DeedBook 9916, Page 202Recorded7/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 2007