Skip to content

304 Grand St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$1,226,400
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block13904
Lot18
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,900
32%
Improvement Value:$668,800
68%
Total Assessment$980,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,899-0.6%
2024$22,036
Property History

Property Sale

Sale
$1,226,400
DeedBook 9659, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 2004