Skip to content

348 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2004

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block11901
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
27%
Improvement Value:$487,100
73%
Total Assessment$667,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,896-0.6%
2024$14,990+40.1%
2023$10,700-0.4%
2022$10,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7232, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2004