Skip to content

24 Emerson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block11901
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
27%
Improvement Value:$524,400
73%
Total Assessment$718,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,037-0.6%
2024$16,138+40.1%
2023$11,520-0.4%
2022$11,563+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010