Skip to content

10 Holmes Av.Jersey City, NJ 07306

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block11902
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
26%
Improvement Value:$720,000
74%
Total Assessment$970,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,410+28.4%
2024$16,679+40.9%
2023$11,835-0.4%
2022$11,880+4.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5654, Page 312