Skip to content

280 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2019
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block18104
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,268
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
49%
Improvement Value:$400,000
74%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,148-0.6%
2024$12,224+40.1%
2023$8,726-0.4%
2022$8,758+90.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9293, Page 433Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7747, Page 223