Skip to content

12 Holmes Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1987

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block11902
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-B&F-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$332,700
62%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,895-0.6%
2024$11,970+40.1%
2023$8,545-0.4%
2022$8,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 8218, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1987