Skip to content

82 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1990

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block16703
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
44%
Improvement Value:$241,000
56%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597-0.6%
2024$9,658+40.1%
2023$6,894-0.4%
2022$6,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9341, Page 936Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9168, Page 975Recorded1/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1990