Skip to content

271 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Apartment

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block11905
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description6S-60U-46P

Assessment

Land Value:$3,354,000
28%
Improvement Value:$8,681,000
72%
Total Assessment$12,035,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$268,742-0.6%
2024$270,426+1598.0%
2023$15,926-0.4%
2022$15,986+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 542Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7186, Page 157