Skip to content

943 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Church/Charitable
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block11905
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
99%
Improvement Value:$4,100
1%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,482-0.4%
2022$6,506+4.5%
2021$6,223+4.6%
2020$5,952+16.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 9626, Page 548Recorded12/29/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 9626, Page 548