Skip to content

10 Van Wagenen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block12003
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-3U-G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
28%
Improvement Value:$558,400
72%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,426-0.6%
2024$17,536+40.1%
2023$12,518-0.4%
2022$12,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 9249, Page 494Recorded10/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7741, Page 292