Skip to content

27 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block12003
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$230,400
54%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611-0.6%
2024$9,671+40.1%
2023$6,904-0.4%
2022$6,929+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 8603, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1900