Skip to content

54 Stuyvesant Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block12003
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-NH
Dwellings5
ZoningR-2
Sq Footage3,482
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
29%
Improvement Value:$428,700
71%
Total Assessment$603,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,481-0.6%
2024$13,565+40.1%
2023$9,683-0.4%
2022$9,720+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$603,672

From:

To:

Sq Ft3,482DeedBook 9183, Page 257Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8553, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1910