Skip to content

42 Van Wagenen Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$12,480
Last Sale Date
Apr 12, 1996

Property Information

Block12003
Lot48
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
26%
Improvement Value:$196,300
74%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946-0.6%
2024$5,984+40.1%
2023$4,271-0.4%
2022$4,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,480
DeedBook 4984, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1910