Skip to content

42 Van Wagenen Ave.(Unit C0010)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$246,200
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block12003
Lot48
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage445
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,700
60%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,923-0.6%
2024$3,948+40.1%
2023$2,818-0.4%
2022$2,829+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$246,200
Sq Ft445DeedBook 9902, Page 545Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft445DeedBook 9531, Page 791Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 9122, Page 491Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft445DeedBook 8942, Page 907Recorded11/8/2013

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3994, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1910