Skip to content

33 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block12004
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,804
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$284,500
53%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935-0.6%
2024$12,010+40.1%
2023$8,573-0.4%
2022$8,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,804DeedBook 9371, Page 913Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900