Skip to content

29 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block12004
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
55%
Improvement Value:$163,600
45%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119-0.6%
2024$8,170+40.1%
2023$5,832-0.4%
2022$5,854+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920