Skip to content

79 Stuyvesant Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$205,833
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block12007
Lot17
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage658
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
39%
Improvement Value:$109,200
61%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,002-0.6%
2024$4,027+40.1%
2023$2,874+48.8%
2022$1,932-30.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,833
Sq Ft658DeedBook 9651, Page 387Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$205,833
DeedBook 9651, Page 387

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 9287, Page 856Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8965, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1910