Skip to content

132 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block12007
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
41%
Improvement Value:$255,600
59%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,738-0.6%
2024$9,799+40.1%
2023$6,995-0.4%
2022$7,021+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 8727, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1900