Skip to content

140 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$672,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block12007
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
33%
Improvement Value:$373,000
67%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,360-0.6%
2024$12,437+40.1%
2023$8,878-0.4%
2022$8,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$672,000
Sq Ft2,631DeedBook 9509, Page 175Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 9255, Page 727Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 7567, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1900