Skip to content

522 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 16, 1992

Property Information

Block1203
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$185,200
49%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378-0.6%
2024$8,431+40.1%
2023$6,018-0.4%
2022$6,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4530, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1930