Skip to content

488 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block1203
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,673
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$254,300
57%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921-0.6%
2024$9,983+40.1%
2023$7,127-0.4%
2022$7,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7805, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1940