Skip to content

544 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$80,175
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block1203
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$242,000
56%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647-0.6%
2024$9,707+40.1%
2023$6,929-0.4%
2022$6,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,175

From:

To:

DeedBook 9223, Page 713NU CodeDoubtful title (14)Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8749, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1910