Skip to content

141 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2014

Last Sale Price
$926,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block1203
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,055
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
25%
Improvement Value:$551,200
75%
Total Assessment$736,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,439-0.6%
2024$16,542+40.1%
2023$11,809-0.4%
2022$11,853+34.8%
Property History

Property Sale

Sale
$926,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 9462, Page 966NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,055DeedBook 9025, Page 12NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/3/2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8966, Page 436Recorded4/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 865Recorded11/4/2013

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8026, Page 75