Skip to content

2766 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 18, 2012

Property Information

Block12101
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F&B-C-1U-H
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
48%
Improvement Value:$416,000
52%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,864-10.9%
2024$20,039+40.1%
2023$14,304-0.4%
2022$14,358+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8862, Page 638

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3231, Page 956