Skip to content

2784 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 10, 2004

Property Information

Block12101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description1S-B-DENTAL CL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,900
28%
Improvement Value:$564,300
72%
Total Assessment$789,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,623-0.6%
2024$17,733+40.1%
2023$12,659-0.4%
2022$12,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7289, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1910