Skip to content

51 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 5, 1997

Property Information

Block12101
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
53%
Improvement Value:$285,700
47%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,637-0.6%
2024$13,722+40.1%
2023$9,796-0.4%
2022$9,832+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5210, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1905