Skip to content

8 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1999

Property Information

Block12103
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
63%
Improvement Value:$130,000
37%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842-0.6%
2024$7,891+40.1%
2023$5,633-0.4%
2022$5,654+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900