Skip to content

22 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$4,300,000
Last Sale Date
Apr 19, 2006

Property Information

Block12103
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-50U-H-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,805,000
44%
Improvement Value:$3,595,400
56%
Total Assessment$6,400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$142,921-0.6%
2024$143,817+40.1%
2023$102,662-0.4%
2022$103,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,300,000
DeedBook 7884, Page 1