Skip to content

155 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block12103
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
52%
Improvement Value:$183,900
48%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517-0.6%
2024$8,570+40.1%
2023$6,118-0.4%
2022$6,141+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920